
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.63 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 120 kΩ |
| Composition(Kit Type) | Potentiometer |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Taper | Linear |
| Height | 1.45 mm |
| Thickness | 1.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Memory Type | Volatile |
| Number of Circuits | 1 |
| Bandwidth | 250 kHz |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Settling Time | 3 µs |
| Number of Taps | 256 |
| Number of Positions | 256 |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Configuration | Potentiometer |
| Number of POTs | Single |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 5945
Distributors
pcbx
Unit Price$0.82147
Ext.Price$0.82147
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.82147 | $0.82147 |
| 10 | $0.68784 | $6.87840 |
| 25 | $0.61279 | $15.31975 |
| 50 | $0.54593 | $27.29650 |
| 100 | $0.48636 | $48.63600 |
| 300 | $0.47393 | $142.17900 |
| 500 | $0.46182 | $230.91000 |
| 1000 | $0.44649 | $446.49000 |
